ادامه مسابقه قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۸

مسابقه شطرنج قهرمانی نوجوانان آسیا

مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا در بخش استاندارد در تایلند ادامه یافت.

وصال حامدی نیا" با کسب 7 امتیاز از 9 بازی قهرمان بخش استاندارد رده سنی زیر 18 سال دختران شد.

◄ از راست به چپ تصویر زیر : استادبزرگ و مربی ارشد فیده "مرتضی محجوب"، استادبزرگ بانوان "شادی پری در"، "وصال حامدی نیا" و مربی فیده استاد "افشین تهرانی"

◄این موفقیت بزرگ را به این ایشان، خانواده محترمشان و جامعه فهیم شطرنج تبریک عرض می نماییم.

بازگشت کاسپاروف به شطرنج

گری کاسپاروف

 "گری کاسپاروف" قهرمان اسطوره ای شطرنج جهان که از او به عنوان نیرومندترین شطرنج باز تاریخ یاد می شود، قرار است پس از مدت ها دوری از میادین، بار دیگر در یک رویداد رسمی حضور یابد. او که پس از فتح سوپر تورنمنت لینارس 2005 اعلام بازنشستگی کرده بود حالا قصد دارد در مرحله ی چهارم سری رقابت های گرند چس تور 2017 که به میزبانی سن لوئیس آمریکا برگزار می گردد دست به مهره شود.

 تصمیم جسورانه ی سیزدهمین قهرمان تاریخ شطرنج جهان او در برابر جمعی از برترین شطرنج بازان حال حاضر جهان همچون "هیکارو ناکامورا"، "فابیانو کاروآنا"، "لوون آرونیان"، "سرگی کاریاکین" و "ویشواناتان آناند" قرار خواهد داد. گرند چس تور سن لوئیس هرچند به صورت رپید (سریع) و بلیتس  (بسیار سریع) برگزار می شود اما زیر نظر فدراسیون جهانی و ریتد است. "کاسپاروف" سال گذشته در یک تورنمنت چهارجانبه ی غیر رسمی با قهرمانان شطرنج آمریکا دست و پنجه نرم کرد.

منبع: آچمز

یک قهرمانی دیگر برای مگنوس کارلسن

مگنوس کارلسن

در پایان گرند چس تور لووِن بلژیک "مگنوس کارلسن" نروژی با کسب 25.5 امتیاز، بار دیگر به مقام قهرمانی رسید. پس از او، "وسلی سو" از آمریکا و "مکسیم وشیه-لاگراو" از فرانسه به ترتیب با 22.5 و 22 امتیاز، دوم و سوم شدند. از نکات جالب توجه این دوره از رقابت ها می توان به هشتمی "ویشواناتان آناند" هندی که سابق بر این در دیدارهای رپید و بلیتس تبحر داشت و همچنین قعرنشینی مطلق "بادور جوباوا"، شرکت کننده ی تازه وارد گرجی، اشاره داشت.

 

ایالات متحده: آموزش شطرنج از 4 سالگی

در نیویورک، شهری که هرگز نمی خوابد، برخی از پدر و مادرها می خواهند به آموزش فرزندانشان سرعت بدهند. مثلا جولیت، مادری است که امید و آرزوهای زیادی برای آینده کوچکترین فرزند خانواده دارد. جوناس فرزند چهار ساله اش او به مدرسه «گودارد» می رود. مدرسه گوارد تضمین می کند که صددرصد شاگردان مدرسه به بهترین دانشگاههای آمریکا راه خواهند یافت. در اینجا بازی دانش آموزان هدف مشخص آموزشی دارد.

جولیت می گوید: «دوست دارم پسرم به دانشگاه برود لزوماً هاروارد یا ییل نه. به هر دانشگاهی که خودش بخواهد.اما آرزویم این است که به دنبال تحصیلات عالی برود. و آنچه در این مدرسه می آموزد شالوده محکمی برای این هدف است.»

کودکان سه ساله و چهار ساله در کودکستان «گودارد» از طریق نمایش عروسکی با ویلیام شکسپیر آشنا می شوند. در حالیکه در آمریکا عموما دانش آموزان در سن ۱۴ سالگی شروع به خواندن آثار شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی می کنند.

دیوید اندرو لاوز، بازیگر تئاتر و مربی این مدرسه می گوید: «همه از کلیشه رفتن به دبیرستان و دانشگاه و یادگیری آثار شکسپیر و تأثیری که بر دانش آموز دارد آگاهند. دانش آموز قبل از خواند اثری از شکسپیر می گوید: من شکسپیر نمی خواهم. در حالیکه حتی صحنه از نمایشهای او را ندیده است، باز هم از آن فرار می کنند. اما اگر زودهنگام با شکسپیر پیوند برقرارکند، بعدها به یاد خواهند آورد “شکسپیر اسمش آشناست، یادم می آید که با شکسپیر خوش گذشت”. داستانی که اینجا بازگو می کنیم همان داستان شکسپیر است.»

این روش در مورد بازی شطرنج هم در این مدرسه به کار برده می شود. تیلور شوارتز، موسس سازمان «شطرنج در سه سالگی» در نیویورک است که اغلب به مدرسه «گودارد» می آید.

او می گوید بازی شطرنج توانایی هایی فرزندانشان در ریاضیات و منطق را قویت خواهد کرد. او برای این که کودکان به بازی بزرگسالان علاقمند شوند، برایشان داستان تعریف می کند: داستان پادشاهی که برای غذا نیاز دارد پیاده های صفحه شطرنج را بخورد.

تیلور شوارتزمی گوید: «معمولا یادگیری خواندن و نوشتن در اینجا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر می شود، چون کودکان با داستانهایی پیچیده تر از آن چه معمول است روبرو می شوند . با شطرنج در سه سالگی آشنا می شوند و علاوه بر این که یاد می گیرید شطرنج بازی کنند، و حافظه شان تقویت می شود و بهتر حساب می کنند و مهارتهایشان در انجام کارهای عملی هم بیشتر می شود، و خواندن و نوشتن را هم بهتر یاد می گیرید.»

شهریه مدرسه «گودارد» تقریباً بیست هزار دلار در سال است که دو برابر هزینه مدارس دولتی است.