تعداد شرکت کنندگان مسابقات قهرمانی شطرنج آماتورهای ایران از مرز ۱۳۰ نفر گذشت

شطرنج

شرکت کنندگان در دومین دوره مسابقات قهرمانی شطرنج آماتورهای ایران از مرز ۱۳۰ نفر گذشت

علاقمندان به شرکت در این مسابقات برای استفاده از تخفیف ثبت نام، فقط یک روز مهلت دارند.

برای اطلاع از اسامی ثبت نام کنندگان و نتایج دومین دوره مسابقات شطرنج آماتورهای ایران-زنجان به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 جدول زیر 2000:
http://www.chess-results.com/tnr292337.aspx?lan=1&art=0&wi=821

 جدول زیر 1700:
http://www.chess-results.com/tnr292336.aspx?lan=1&art=0&wi=821

گیلان مهد شطرنج ایران است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه درخشش شطرنج بازان ایرانی در این مسابقات بین المللی قابل تحسین است، گفت: گیلان مهد شطرنج ایران است.

مراسم اختتامیه دومین دوره از رقابت های بین المللی شطرنج جام ستارگان با برتری تیم منتخب ستارگان جهان در نتیجه انفرادی ۲۵ بر ۲۴ و نتیجه تیمی ۸ بر ۶ به پایان رسید.

در مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات که با حضور رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی،رییس و دبیر فدراسیون شطرنج، مدیر کل ورزش و جوانان استان، اعضای شوراهای شهر و روستاهای گیلان، مسئو‌لان منطقه‌ای و استانی، ورزشکاران و پیشکسوتان شطرنج در مرکز همایش‌ها و نمایشگاه‌های این منطقه برگزار شد و در پایان از بازیکنان شرکت کننده در رقابت‌های بین‌المللی شطرنج جام ستارگان و ۱۵ بازیکن برتر مسابقات ستارگان نوجوانان ایران از سوی مقامات حاضر تجلیل شد.

مهندس مسرور، مدیرعامل سازمان در این مراسم با تشریح جایگاه خوب شطرنج در گیلان و ایران اظهار کرد: استان گیلان مهد شطرنج کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر دو بازیکن ارزنده از استان در تیم منتخب ایران حضور دارد.

وی با اشاره به اینکه اختلاف ریتینگ تیم ایران و منتخب جهان در این رقابت ها ۱۶۰ امتیاز بود عنوان کرد: با وجود این اختلاف ریتینگ تیم منتخب جهان تنها با یک امتیاز توانست برنده این دوره از رقابت‌ها باشد و می‌توان گفت با توجه به سطح بالای این دوره از رقابت‌ها تیم منتخب ایران بسیار توانمند و بسیار فراتر از حد انتظار ظاهر شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تشریح برنامه‌های حمایتی سازمان متبوع خود از حوزه ورزش اعلام کرد: معتقدیم حمایت از ورزش علاوه کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی می‌تواند به توسعه اقتصاد پویا کمک کند و یکی از سیاست‌های سازمان منطقه آزاد انزلی برگزاری و میزبانی مسابقات ورزشی در بالاترین سطح ممکن است و تا پایان امسال نیز چندین رقابت ورزشی در سطح ملی و بین المللی به میزبانی منطقه آزاد انزلی برگزار خواهد شد.

وی به میزبانی منطقه آزاد انزلی از مسابقات جام جهانی فوتبال ساحلی از دیگر برنامه‌های این سازمان اشاره کرد و افزود: با توجه به استعدادهای فراوان موجود، استان گیلان می‌تواند در عرصه‌های مختلف ورزشی حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

در ادامه این مراسم رییس فدراسیون شطرنج، مدیر کل ورزش و جوانان گیلان،احسان قائم مقامی و کاپیتان تیم منتخب جهان از دیگر سخنرانان این مراسم اختتامیه بودند که از میزبانی مناسب منطقه آزاد انزلی، برگزاری نظام مند و با کیفیت مسابقات، حمایت این سازمان از توسعه ورزش و فرآهم کردن امکان رقابت بزرگان شطرنج جهان و ایران تقدیر و تشکر کردند.

‌با توجه به نتایج بازی‌های هفت روزه، پرهام مقصودلو از ایران در این دور از رقابت‌ها به عنوان برترین شطرنج باز معرفی و در پایان این مراسم با اهدای تندیس یادمان و مدال‌های نفرات برتر مسابقات به ترتیب از بازیکنان منتخب جهان و ایران و نفرات برتر رده‌های مختلف مسابقات ستارگان نوجوان ایران ‌به عنوان نفرات برتر تجلیل شد.

دومین دوره مسابقات بین المللی شطرنج جام ستارگان به میزبانی منطقه آزاد انزلی با حضور هفت نفر از برترین شطرنج بازان مطرح بین المللی و تیم منتخب ایران و همچنین نخستین دوره شطرنج ستارگان نوجوان ایران با حضور 120شطرنج باز از بیستم لغایت بیست و هفتم تیر ماه امسال در مرکز نمایشگاه ها و همایش های بین المللی این منطقه برگزار شد.

 

قهرمانی همدان در مسابقات شطرنج دانش آموزی

معاون تربیت‌ بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان همدان از کسب عنوان قهرمانی تیم شطرنج دانش‌آموزی استان همدان در مسابقات دانش‌آموزی خبر داد.

عبدالله جعفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه در بخش انفرادی مسابقات شطرنج دانش‌آموزان سراسر کشور داود عقیلی مدال طلا و محمدحسین قنبر و علی‌ فرزاد مدال نقره گرفتند، اظهار کرد: در بخش تیمی این مسابقات تیم دانش‌آموزان ابتدایی استان همدان عنوان قهرمانی کشور را به دست آوردند.

وی با اشاره به اینکه مسابقات شطرنج دانش‌آموزی کشور از 15 تا 20 تیرماه به میزبانی استان آذربایجان‌ غربی برگزار شد، افزود: مسابقات در 15 رشته و تا 15 مردادماه نیز در سایر رشته‌های ورزشی اعزامی ادامه دارد.

 معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه سال گذشته و در سطح استان در مرحله نخست 150 هزار دانش‌آموز با نام المپیاد ورزشی درون‌مدرسه‌ای در یک‌هزار آموزشگاه به رقابت با یکدیگر پرداختند که در مرحله شهرستانی به شکل مدرسه قهرمان هر آموزشگاهی در یک تعداد رشته ورزشی شرکت می‌کرد، افزود: مسابقات در 19 منطقه  و در 15 رشته ورزشی مدارس می‌توانستند با انتخاب خود در هر یک از رشته‌ها شرکت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در مرحله شهرستانی جمعیتی بالغ بر 35 هزار نفر دانش‌آموزان در این مرحله از مسابقه حضور داشتند، خاطرنشان کرد: در مرحله استانی که اداره کل آموزش و پرورش برنامه را بر عهده داشت 3 هزار و 500 دانش‌آموز نخبه ورزشی استان گرد هم آمده و به رقابت مشغول بودند.

جعفری با بیان اینکه از بین 3 هزار و 500 نفر تعداد 515 نفر در قالب مدرسه کانون قهرمان آماده اعزام به مسابقات کشوری هستند و به رقابت با سایر استان‌ها می‌پردازند، یادآور شد: این دوره از مسابقات کشوری ویژه دانش‌آموزان دختر و پسر در استان‌های آذربایجان‌ غربی، مرکزی، خراسان رضوی، فارس، چهارمحال بختیاری و کردستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از 515 دانش‌آموزان 28 تیم پسران و 22 تیم دختران به مسابقات اعزام می‌شوند، گفت: رشته‌های همچون کشتی فقط خاص پسران است که به طور کلی سعی شد تا عدالت بین اعزام‌ها با توجه به تفکیک جنسیتی دانش‌آموزان رعایت شود.

 معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه با تاکید بر اینکه 60 درصد از شرکت‌کنندگان را پسران و 40 درصد را دختران شکل می‌دهند، اظهار کرد: این دانش‌آموزان در 15 رشته از جمله فوتسال، والیبال، بستکبال، هندبال، تنیس‌روی میز، پینگ‌پنگ، شنا، دو و میدانی، ژیمناستیک، کشتی آزاد و فرنگی، شطرنج و ورزش زورخانه‌ای به رقابت می‌پردازند.

وی با تاکید بر اینکه هدف از شرکت در مسابقات ورزشی تنها کسب مقام کشوری نیست، افزود: جنبه تربیتی مهمترین هدفی است که دانش‌آموزان با حضور در عرصه‌های ورزشی و رقابتی می‌توانند به دست آورند بدین معنا که ایجاد و افزایش روحیه خودباوری و سلامت جسمی و روحی به عنوان هدف اصلی مسابقات ورزشی  است.

لازم به یادآوری است که دانش‌آموزان این کاروان ورزشی با نام «سردار حاج حسین همدانی» در 11 نقطه از استان‌های کشور به رقابت با سایر تیم‌ها می‌پردازند.

 

درخشش شطرنج بازان ایرانی در انزلی

دومین دوره از رقابت های بین المللی شطرنج جام ستارگان شطرنج ایران و جهان به میزبانی منطقه آزاد بندر انزلی از 19 تیرماه آغاز شد و روز گذشته به پایان رسید. در آخرین دور از این رقابتها بادور جوباوا استاد بزرگ شطرنج کشور گرجستان در برابر مسعود مصدق پور استاد بزرگ شطرنج کشورمان با نتیجه مساوی متوقف شد و پرهام مقصودلو پدیده این دوره از مسابقات نیز در رقابت با لوک وان ولی استاد بزرگ شطرنج کشور هلند، به نتیجه تساوی رضایت داد.

آلکسی شیروف مرد افسانه ای شطرنج جهان از کشور لتونی مغلوب پویا ایدنی استاد بزرگ شطرنج کشورمان شد و دیدار لازارو باتیستا بروزون استاد بزرگ شطرنج کشور کوبا و احسان قائم مقامی کاپیتان تیم ملی شطرنج کشورمان به نتیجه تساوی ختم شد . دو مسابقه التاج سفرلی استاد بزرگ شطرنج کشور آذربایجان در رقابت با محمدامین طباطبایی استاد بزرگ شطرنج ایران و سید خلیل موسوی با ون یانگ استاد بزرگ شطرنج از کشور چین به نتیجه تساوی ختم شد.

همچنین امیر رضا پوررمضانعلی استاد بین المللی شطرنج کشورمان توانست ایوان سوکولف هلندی را مغلوب کند و در نهایت تیم ستارگان شطرنج ایران توانست دومین پیروزی شیرین خود را با نتیجه چهار و نیم بر 2 و نیم در برابر صاحب نام های شطرنج جهان تجربه کند. در پایان این رقابتها تیم ستارگان جهان تنها با یک امتیاز بیشتر 25 بر 24 به پیروزی مقابل تیم ستارگان ایران رسید. در این دوره از رقابت ها پرهام مقصود لو قهرمان شطرنج ایران و استاد بزرگ شطرنج کشورمان با 17 واحد صعود به عنوان برترین شطرنج باز ایرانی این دوره از رقابت ها معرفی شد. مقصودلو به همراه لازارو برزن باتیستا با 4/5 امتیاز ، امتیاز آورترین بازیکن تیم خود شدند.